keyboard_capslock

0 533 243 50 32

Daha Detaylı Bilgi İçin Bize Ulaşın
Hidrofor : İlke Bobinaj | Gaziantep Bobinaj | Gaziantepde Bobinajcı

Marka model ve tip bakımından oldukça fazla modellerde üretilen hidroforlar binalarımızda dairelerimizde villalarımızda site ve gökdelenlerimizde terkos suyunun yeterli olmadığı durumlarda mevcut depolardan yada bahçelerimizdeki artezyen kuyularından basınçlı su ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılır...


Bir hidrofor alacağınız zaman öncelikle kaç daireye su temini sağlayacağını hidroforun montaj yapılacağı yer ile kat yada katlar arasında ne kadar mesafe olacağı  yatay yada dikey gidecek boruların uzunluğu suyun yol alacağı mesafedeki sürtünme payı çok iyi hesaplanmalı ve bununla birlikte Bina yada dairenizin tesisat borularının ne derecede açık ve sağlıklı olduğunu bilmeniz gerekmektedir..


Apartman yada daire tesisatlarınızda kireçlenme ve tıkanmadan dolayı su basınçsız yada yeterli miktarda gelmiyorsa öncelikle bir ehli tesisatçıya başvurup tesisatlarınızı gözden geçirtmelisiniz. Apartmanlar için kullanılan hidrofor tipleri genellikle piston pompalı hidroforlardır.


Yukarıda görmüş olduğunuz Tipteki piston pompalı hidroforun  100-250-500-1000 Lt kapasiteli tanklarıyla 4-6-12-18-24 30 ve 60  daireye su basma gücüne sahiptir... Kapasite gereksinimine göre daire adedi çoğaldıkça Hidrofor ebatları da büyümektedir  30 dairenin üzerinde olan ihtiyaçlarda üretici firmalar silindir tankın üzerinde 2 adet hidrofor kafasının bağlı olduğu ve kapasitenin 60 daireye kadar çıkarıldığı Hidrofor tipleri de üretmektedir.
Hidroforu oluşturan üst blok ta hidrofor tipine göre 1 Hp-1.5 Hp- 2 Hp 3 Hp motor gücü Trifaze ve monafaze Elektrikle çalışabilen  döküm gövde içerisinde bulunan Krank ,pik piston,    piston kolu 2 emiş,2 basınç sübapları  1 lastik pistonun ve 1 salamastra yuvasının  bulunduğu Üst bloğun bağlı olduğu Silindir galvaniz tank ve tanka bağlı 1ad basınç şarteli ile çalışıp durmasının sağlandığı tehlike anında sistemdeki suyu tahliye etmesi için 1 emniyet valfinin  bulunduğu  tamamen mekanik aksamlardan oluşan çok sağlıklı çok verimli uzun ömürlü sorunsuz  hidroforlardır..Depolara yada sarnıçlara bağlanabilir 7mt derinlikten su emişi sağlayabilirler. Piston pompalı Hidroforlar için almanız gereken önlemler...


İçerisinde Hidrofora kumanda edecek sigortalar kontaktör motor amperine uygun termik ve motor koruma rölesinin yer aldığı bir elektrik panosu.
Depoda su seviyesini kontrol edecek bir su seviye flatörü. taktırmalısınız.
Hidroforun sağlıklı emiş yapması açısından depo yada sarnıçlara mümkün olduğunca yakın montaj yaptırmalısınız.
Sarnıç yada kuyuya inen emiş borusunun ucuna bir klape takılmalıdır.
Tesisat bağlantılarının (boru) sistem gereksiniminin altında olmaması çapların emiş yada çıkış bağlantılarının altına inmemelidir.
Hidrofor çıkış borusuna mutlaka bir vana bir  chek valf konulması gerekmektedir.
Depodan gelen emiş hattına vana ve  chek valf taktırmalısınız.
              

Santrifüj  Kademeli  Küreli Apartman Hidroforları

Güçlü motorları ve yüksek devirleriyle Geniş kullanım sahası , 4 daireden 150 daireye kadar , tek hidrofor.  Ters akış sistemli , santrifüj pompalı olduğu için vuruntusuz çalışır. Yatay sıralı 1-2-3-4 blok bağlantılı motorlar halinde seri yada ihtiyaca göre zamanlı çalışan motorlarıyla güçlü bir su akışı sağlarlar.Basınç oluşumunu sağlayan 25-50-100 Lt değişebilir mebranlı genleşme tankı bağlantısıyla binalarda sitelerde ve yangın söndürme sistemlerinde çok önemli yer teşkil ederler.

Bu tip hidroforlar İhtiyaca göre çok iyi seçilmelidir Kullanım kapasitesi ve amacı çok iyi bilinmeli satıcı firmalardan çok iyi bilgi alınmalıdır.
Sessiz çalışma gücünün yanısıra güçlü motor kapasiteleriyle amaca uygun seçim yapılırsa harika bir verim elde edilir.
Piston pompalı Hidroforlara nazaran biraz daha güçlü ama biraz daha sorunludurlar...!
Aşırı su kullanımı olan yerlerde mutlaka genleşme tankları büyütülmeli verim artırılmalıdır.


Santrifüj Tipi Hidroforlar için almanız gereken önlemler

İçerisinde Hidrofora kumanda edecek sigortalar kontaktör motor amperine uygun termik ve motor koruma rölesinin yer aldığı bir elektrik panosu. (Bazı model Hidroforlarda Kumanda Panosu Hidroforların üzerinde mevcuttur bu durumlarda ekstra bir panoya ihtiyaç yoktur)
Depoda su seviyesini kontrol edecek bir su seviye flatörü. taktırmalısınız.
Depo yada Sarnıçlar mümkün olduğunca yakın montaj yaptırmalısınız. Bu Hidroforun sağlıklı emiş yapması açısından gereklidir.
Sarnıç yada kuyuya inen emiş borusunun ucuna bir klape takılmalıdır.
Tesisat bağlantılarının (boru) sistem gereksiniminin altında olmaması Çapların Emiş yada çıkış bağlantılarının altına inmemelidir.
Hidrofor çıkış borusuna mutlaka bir vana bir Chek valf konulması gerekmektedir.
Depodan gelen emiş hattına bir adet vana şayet almış olduğunuz Hidroforun emiş bağlantı hattında  Chek valf yoksa bir Chek valf taktırmalısınız.


Bizim gözlemlemiş olduğumuz bazı sorunlar şunlardır.

Küre içerisindeki balon patlamaları.ve küre içerisinde balon patlaması sonucu oluşan küre çürümeleri ve delinmeleri.Yine balon patlaması sonucunda sistemin gereksinim duyduğu basıncın balon patlamasıyla kaybolup motorun sık sık devreye girip çıkmasıyla oluşan basınç şarteli arızaları...
Bazı tip hidroforlarda sistem gereksinimine uyulmaması sonucu depolarda yada sarnıçlarda su bitmesi durumlarında susuz çalışan motorun blok pervanelerinin parçalanması ve Motor ile blok gövde arasında sızdırmazlık görevi üslenen mekanik keçenin kırılma aşınma durularında Elektrik motorunun yada rulmanlarının hasar gördüğü  Motor yanması gibi sorunlarla karşılaşıldığını gözlemledik.
Yukarıda gözlemlemiş olduğumuz arızaları askeriye indirmek elinizde olan bir şey. 
Mutlaka Depo emiş hattına bir Chek valf ve depoda suyunu kontrol eden su seviye flatörü taktırmanız gerekmektedir.
Sarnıçtan emiş yapan Hidroforların emiş mesafeleri 6-7 mt civarında olduğundan bu seviyenin üzerine mümkün olduğunca çıkılmamalıdır. Boru çapları küçültülmemeli      su içerisindeki borunun ucunda bulunan ve  Chek valf görevi yapan klapenin zamanla yıpranacağı pislik kaplayabileceği contasının deforme olacağı düşünülüp ehli bir tesisatçıya zaman zaman kontrol ettirilmesiyle oluşabilecek sorunların tedbiri alınmış olacaktır.


PAYLAŞ

PAYLAŞ

PAYLAŞ